Nowoczesny trening sportowy stoi na 4 fundamentach. Pierwsze dwa to przygotowanie techniczne i motoryczne. Kolejny to wiedza taktyczna i umiejętność jej zastosowania. Ostatni, choć nie najmniej ważny to trening mentalny czy inaczej trening umiejętności psychologicznych. Ten obszar można rozwijać dzięki współpracy z psychologiem sportu.
Dzięki psychologii sportu rozwiniesz umiejętności potrzebne nie tylko w uprawianej przez ciebie dyscyplinie, ale też w życiu prywatnym czy w innej pracy. Dzięki rozwijaniu sportowej postawy, motywacji i zaangażowania, wyznaczania celów będzie ci łatwiej pracować nad swoją dyspozycją w sposób regularny i przede wszystkim wytrwały. Nauczysz się podchodzić do treningów zadaniowo, zwiększysz samoświadomość. Wzmacniając odporność psychiczną w sporcie zaczniesz szybciej i skuteczniej przechodzić nad trudnymi momentami do porządku dziennego. Koncentracja, komunikacja czy kontrola emocji to kolejne umiejętności mentalne niezbędne nie tylko do tego, żeby odnosić sukcesy w trakcie rywalizacji, ale też efektywnie trenować. Psychologia sportu skupia się również na radzeniu sobie z konkretnymi trudnymi sytuacjami, jakie spotykają sportowca. Może to być stres lub lęk przed startem, radzenie sobie po straconym punkcie czy popełnionym błędzie, odzyskanie koncentracji po małym sukcesie czy wytrwanie i walka pomimo niekorzystnego rezultatu.
Sportowiec to jednak przede wszystkim człowiek, a nie tylko maszyna do treningów i zawodów. Dlatego praca z psychologiem sportu nie skupia się tylko na wybranej dyscyplinie, ale też budowaniu szczęśliwego życia pozasportowego. Ze względu na wiele obciążeń możesz potrzebować wsparcia w obszarze dbanie o relacje osobiste, rozwoju osobistego w innych dziedzinach, przygotowania się do zakończenia kariery zawodniczej czy po prostu dbanie o dobre samopoczucie na co dzień. Życie prywatne i sport są ze sobą nierozerwalnie związane i wywierają na siebie bardzo mocny wpływ, dlatego psychologia sportu nie zapomina o istnieniu życia poza treningami i zawodami.